Top Marka 2016

Top Marka 2016, czyli ranking najbardziej medialnych brandów

Przedstawiciele marek, które wygrały ranking Top Marka 2016 (fot. Wojciech Artyniew)

Przedstawiciele marek, które wygrały ranking Top Marka 2016 (fot. Wojciech Artyniew)

W warszawskim hotelu Hilton 26 października br. ogłoszono wyniki badania Top Marka, przygotowanego przez magazyn „Press” i „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. Badanie wyłania najczęściej i najlepiej opisywane marki w prasie (w 11 branżach). Obejmuje też przekaz internetowy i w mediach społecznościowych.

Z badania Top Marka wynika, że prasa nadal stanowi podstawowy nośnik informacji wykorzystywany przez większość brandów i wpływa na kreowanie ich wizerunku. Poddane analizie teksty dotyczyły najpopularniejszych marek z 11 branż, które najczęściej występowały w prasie. Raport objął doniesienia medialne, które ukazały się od 1 lipca 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku. W badaniu przeanalizowano prawie 18 mln publikacji, w tym 307 tys. tekstów prasowych, 1,7 mln materiałów internetowych oraz 15,6 mln wpisów i komentarzy z social mediów.
Po raz drugi badanie Top Marka analizuje wzmianki, które pojawiły się w wybranych serwisach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, YouTube i po raz pierwszy z Instagrama. Wzrost znaczenia social mediów nie pozostaje bez wpływu na rozwój badania, dzięki czemu raport obejmuje z roku na rok coraz większą część rynku mediów – informuje Marcin Szczupak, kierownik działu raportów medialnych PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Prasa, tak jak w poprzednich latach, najwięcej uwagi poświęciła motoryzacji. Z kolei w internecie oraz mediach społecznościowych prym wiodły marki telewizyjne. W tym roku w analizie zadebiutowała farmacja. Na łączną ocenę punktową wpływ miały: liczba publikacji na temat marki, ich zasięg i wydźwięk.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:
Motoryzacja: 1. Volkswagen, 2. Mercedes-Benz, 3. Ford
Energetyka: 1. PGE, 2. Tauron, 3. Energa
Telewizja: 1. TVN, 2. Polsat, 3. TVN 24
Telekomunikacja: 1. Orange, 2. Plus, 3. T-Mobile
Stacje paliw: 1. Orlen, 2. Lotos, 3. Shell
Banki: 1. PKO Bank Polski, 2. Bank Zachodni WBK, 3. mBank
Ubezpieczenia: 1. PZU, 2. Ergo Hestia, 3. Aviva
Sieci handlowe: 1. Biedronka, 2. Tesco, 3. Carrefour
Radio: 1. RMF FM, 2. Radio Zet, 3. Trójka
Artykuły spożywcze: 1. Coca-Cola, 2. Nestle, 3. E.Wedel
Farmacja: 1. Polpharma, 2. Polfarmex, 3. GSK

Tytuł Pozytywnej Marki w latach 2007-2016 zdobył Bank Zachodni WBK. To brand, który najczęściej wygrywał w dziewięciu badaniach Top Marka pod względem wydźwięku publikacji.

W branży motoryzacyjnej układ miejsc na podium się nie zmienił. Miano wizerunkowego lidera nadal dzierży Volkswagen. Na kolejnych lokatach uplasowały się marki Mercedes i Ford. Afera spalinowa zdominowała przekaz medialny branży motoryzacyjnej i sprawiła, że dystans pomiędzy VW a kolejnym brandem zmalał z 10 do 5 punktów. Jednak dzięki znacznej przewadze Volkswagena pod względem liczby publikacji marce udało się utrzymać pierwszą pozycję. Natomiast w social mediach największą popularnością wśród internautów cieszyło się BMW, a następnie Audi.

Zawirowania w świecie wokół, nawet jeżeli nie dotykają bezpośrednio marek, zawsze wybijają je z rytmu realizacji własnych strategii, a przecież sama rynkowa koniunktura jest wystarczająco nieprzewidywalna. Choć doświadczenie Top Marki pokazuje, że silne brandy nie ulegają chwilowym tarapatom – stwierdza Agnieszka Olbrot – redaktor prowadząca Top Markę 2016.

W zestawieniu branży energetycznej pierwszego miejsca nie oddała po raz kolejny marka PGE. Wyprzedziła Tauron Polska Energia i Energę. Na czwartej pozycji znalazło się EDF. Piątym brandem, o którym głównie informowały portale ekonomiczne, została Enea.

Do przetasowań doszło w branży telewizyjnej. Na czele rankingu niezmiennie od początku badania znajduje się TVN, a na kolejnym Polsat. Jednak ostatnie miejsce na podium w tym roku należało do TVN 24 – stacja wyprzedziła TVP 2. Marka była najczęściej przywoływanym brandem w publikacjach online oraz social mediach. Topową piątkę zamyka Polsat Sport.

PKO Bank Polski po raz kolejny okazał się najbardziej medialną marką w sektorze bankowym. Brand zyskał najwięcej punktów za liczbę publikacji i zasięg. Najwyższe noty za wydźwięk informacji zdobył Bank Zachodni WBK, który znalazł się na drugiej pozycji w ogólnym zestawieniu i odebrał specjalne wyróżnienie dla najbardziej pozytywnej marki w dziewięciu edycjach badania. Bank Pekao spadł z trzeciego na czwarte miejsce, a jego pozycję na podium zajął mBank. Stawkę zamknął Deutsche Bank. W mediach społecznościowych w TOP 5 znalazły się także marki Bank BPH oraz BNP Paribas.

Niespodzianek nie dostarczyła branża stacji paliw. Niekwestionowanym liderem sektora została marka Orlen, która zdobyła 41 punktów przewagi nad Lotosem. Na trzecie miejsce wysunął się Shell, a za nim uplasowały się BP i Statoil. Sponsoring i zaangażowanie w sport mają swoje przełożenie na popularność stacji paliw – użytkownicy social mediów uwielbiają bowiem komentować wydarzenia sportowe. Dlatego m.in. Orlen inwestuje w drużynę rajdową Orlen Team, organizuje Warsaw Marathon, a Lotos finansuje Lotos Rally Team.

Ubiegłorocznego triumfatora w sektorze telekomunikacyjnym – T-Mobile, zastąpił Orange. Dzięki największej liczbie punktów przyznanych za zasięg oraz wydźwięk marka pokonała brandy Plus i T-Mobile. Zupełnie inaczej wygląda zestawienie w mediach społecznościowych. W socialach pozycja lidera należała do T-Mobile, a kolejne miejsca zajęły Play, Plus, Orange i Heyah.

PZU nadal pozostaje liderem badania. Marka zostawiła rywali daleko w tyle, osiągając ponad dwukrotnie wyższą sumę punktów niż Ergo Hestia i Aviva. Liczba wzmianek w mediach społecznościowych potwierdza dominację PZU.

Palmy pierwszeństwa po raz kolejny nie oddała marka Biedronka. Oczko niżej znalazło się Tesco, a za nim Carrefour. W social mediach liderem zostało Tesco. Przewaga sieci handlowej jest miażdżąca – odnotowano ponad dwa razy więcej publikacji niż o drugim brandzie – Lidlu oraz ponad trzy razy więcej niż o Biedronce.

RMF FM ponownie został numerem 1 w kategorii radio. Choć dystans pomiędzy liderem i wiceliderem się zmniejszył, to RMF FM nadal ma znaczną przewagę nad drugim w zestawieniu Radiem Zet. Trzecia lokata przypadła radiowej Trójce.

W branży artykułów spożywczych przewodzi ponownie Coca-Cola. Dzięki wysokiej liczbie punktów za wydźwięk drugą lokatę zajęła marka Nestle, a następne E.Wedel, Red Bull i Indykpol.

Wśród producentów leków błyszczy Polpharma, która została liderem pierwszego w historii Top Marki rankingu najczęściej i najlepiej ocenianych marek tej branży. Brand uzyskał także najwyższe noty za zasięg. Za nim uplasował się Polfarmex, a podium zamknął GSK. Wśród pięciu najbardziej medialnych brandów farmaceutycznych znalazły się także Bayer i Biofarm.

W debacie pt. „Między misją a Excelem, czyli o sponsoringu kultury, jego efektach i motywach, którymi kierują się sponsorzy”, udział wzięli:
Agnieszka Olbrot, red. prowadząca dodatku „Top Marka 2016”
Sebastian Bykowski, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny PRESS–SERVICE Monitoring Mediów
Beata Jaworowska, dyrektor wydawnicza „Co Jest Grane24”
Katarzyna Meissner, dyrektor biura sponsoringu i projektów relacyjnych Banku Zachodniego WBK
Eliza Dzwonkiewicz, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Kultury
dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska

Pełne wyniki rankingu oraz omówienie badania ilościowego i jakościowego w internecie i mediach społecznościowych udostępniono w dodatku do listopadowego wydania magazynu „Press” w 2016 roku.

pasek_ponsorski_2016_v1